Tisková zpráva VNF z roku 2015


Virtuální národní fonotéka - portál pro zvukové dokumenty

 

Brno, 12.8.2015. Zájemci o zvukové nahrávky mají k dispozici nový nástroj, který jim pomůže zorientovat se ve zvukových nahrávkách nacházejících se na území České republiky. Projekt Moravské zemské knihovny v Brně „Virtuální národní fonotéka” má za cíl shromáždit informace o daných dokumentech do portálu, jenž je on-line volně přístupný. V současné době databáze obsahuje přibližně 465 000 záznamů, které je možno snadno prohledávat prostřednictvím webové stránky www.narodnifonoteka.cz.

 

Smyslem projektu je zpřístupnit uživatelům informace o tom, kde a jak se k jednotlivým nahrávkám v České republice lze dostat. Je to jediná souborná databáze zvukových dokumentů v ČR, která mapuje co, kdy a kde vyšlo od fonoválečků, přes gramofonové desky až po digitální nahrávky.

Virtuální národní fonotéka nabízí hned několik typů výstupů - jednak informace o existenci nahrávek v podobě diskografických dat, odkazu na stránky knihoven, kde si dané zvukové nahrávky můžete půjčit či poslechnout v digitální podobě, ale i odkazů přímo do eshopů nahrávacích společností, kde je možné si nahrávku rovnou zakoupit.

Do projektu jsou zapojeni také studenti Masarykovy univerzity z Kabinetu informačních studií a knihovnictví, kteří vytvářejí průzkumy o sbírkách zvukových dokumentů včetně sbírek archivních apod. Do budoucna chceme shromáždit data ze všech institucí, od soukromých sběratelů a diskografie československých a českých nahrávek od počátků vynálezu záznamu zvuku.

Virtuální národní fonotéka tak navazuje na snahy o vybudování národního zvukového archivu, které sahají až do počátků 20. století a stojí za nimi takové osobnosti jako například Václav Klofáč či Karel Čapek. Na tyto snahy navázala Moravská zemská knihovna, která přitom spolupracuje s řadou dalších zvukových institucí.

Mimo sféru knihoven je pro nás nejvýznamnější spolupráce s vydavatelstvím Supraphon a s Českým rozhlasem. Těšit se můžete na přírůstky v podobě databáze archivu Supraphon obohacenou o unikátní záznamy z online obchodu Supraphonline.cz. a stejně tak na Radiotéku Českého rozhlasu. Součástí projektu je také budování metodického centra na podporu ochrany a digitalizace zvukových dokumentů, tvořících součást kulturního dědictví České republiky.

Projekt vzbudil zájem i v zahraničí na mezinárodní úrovni a v tomto roce bude prezentován na mezinárodní konferenci IASA v Paříži.

Pro další rozvoj portálu hledáme partnery a sponzory. Pro více informací kontaktujte:

 

Filip Šír

garant projektu Virtuální národní fonotéka

filip.sir@mzk.cz

mob.: 605 47 34 83


SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ą

Zobrazit Stáhnout
  1485 kB verze 1 29. 7. 2015 0:41 Filip Šír
Comments